Różańsko (do 1945 niem. Rosenthal) – urokliwa wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Dębno (52° 50′ 57″ N, 14° 47′ 1″ E). W jej skład wchodzą osady: Grzybno, Juncewo, Sulisław, Piołunek. Według danych z końca 2019 r. miejscowość liczyła 598 mieszkańców. Wg dostępnych danych statystycznych, najwięcej mieszkańców bo aż 898 Różańsko miało w 1855 r.
Wieś znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii, pierwsza wzmianka pochodzi z 1337. Od 1945 leży w granicach Polski. Znajduje się tutaj barokowy kościół z 1735 oraz młyn szachulcowy z XIX w. Zabudowa ulicowa z owalnicą bez wyraźnego centrum; nowa część miejscowości biegnie w kierunku nieczynnej już stacji kolejowej (1 km na wsch.).
Krajobraz okolic równinny, poprzecinany przez Olchowy Rów (dopływ jeziora Ostrowieckiego) i Rów Różańsko, częściowo zagospodarowany rolniczo. Na nieużytkach i polach występują kępy zadrzewień śródpolnych, na pn.-zach. od wsi rozległe Kobyle Łąki. Charakteryzuje się wysokim zalesieniem, w którym dominują monokultury sosnowe. Wzdłuż dróg powiatowych ciągną się aleje lipowe i akacjowe.
W okolicy stwierdzono liczne gatunki roślin objętych ochroną: arcydzięgiel litwor – przy moście nad Olchowym Rowem i przy wiadukcie kolejowym, bluszcz pospolity – cmentarz, grzybienie białe – śródleśne oczka wodne na terenie Nadleśnictwa Różańsko, pełnik europejski – Kobyle Łąki, kłoć wiechowata – pas szuwarów jeziorka Babino.
fot. Maciej Patynowski
źródło: wikipedia.pl