W ramach projektu "Oni lecą" (po Litewsku "Jie skrenda") zostały zaplanowane działania takie jak: warsztaty rzeźbiarskie, nowa infrastruktura turystyczno-rekreacyjna, film promujący lotników litewskich (jako przykład postawy patriotycznej dla młodego pokolenia), wspólne polsko-litewskie obchody rocznicy wydarzeń jakie miały miejsca 85 lat temu w Pszczelniku, oraz ich relacja poprzez "most" teleinformatyczny na telebimach w rejonie Kowna na Litwie.

Projekt nawiązuje do tragicznego wydarzenia (katastrofy lotniczej), jakie miało miejsce 85 lat temu w okolicy Pszczelnika, 5 km od Różańska. Dwóch litewskich lotników Stasys Girenas i Stepas Darius, 15 lipca 1933 roku podjęło próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna na Litwie, na dystansie 7186 kilometrów.

Samolot, nazwany przez lotników "Lituanica", pokonał północny Atlantyk, jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu, rozbił się 17 lipca o godzinie 0:36 w nocy w okolicy Pszczelnika. Przyczyną katastrofy były najprawdopodobniej złe warunki pogodowe. Obaj lotnicy zginęli. Pokonali oni dystans 6411 km, będąc jedynie 650 km od celu. Obaj lotnicy zostali po śmierci uznani na Litwie za bohaterów. Ich podobizny znajdują się na banknocie 10 litów.

Jednym z celów projektu (realizowanego przez stowarzyszenie Lider Pojezierza) jest odbudowa infrastruktury przy pomniku litewskich pilotów. Przy nowych wiatach pojawią się rzeźby przybliżające kulturę litewską polakom, które wykonane zostaną przez artystów polskich i litewskich podczas warsztatów rzeźbiarskich. Miejsce to będzie sprzyjało corocznej organizacji obchodów rocznicowych, upamiętniających bohaterski. W pobliżu pomnika przebiegają szlaki rowerowe i piesze, więc miejsce to z pewnością przyciągnie miłośników kultury i historii oraz zwiększy zainteresowanie wydarzeniem, które miało miejsce 85 lat temu.

   
Serwis informacyjny www.nasze.rozansko.pl powstał w ramach projektu "Centrum Aktywności Lokalnej w Różańsku"
współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich